Informujte sa o veterinárnych liečivách pre včely schválených na Slovensku

Exchange
slovakia
Informujte sa o veterinárnych liečivách pre včely schválených na Slovensku


Zodpovedný prístup k využívaniu veterinárnych liečiv je základom efektívnej terapie.

V rámci chovu včiel na Slovensku predstavuje klieštikovitosť jediný prípad, kedy môže včelár vykonávať ošetrenie veterinárnymi liečivami. Liečba bakteriálnych ochorení podlieha inej legislatívy a o postupoch pri tlmení tejto skupiny chorôb sa dočítate pri konkrétnych praktikách uvádzaných na stránke bthenet.eu.

Kým pristúpime k terapii včiel niektorým zo schválených prípravkov:

1. Prevencia

Hovorí sa, že prevencia je najlepšia terapia. Pri začiatku chovu včiel ale aj priebežne pri výmene matiek by sme si mali vyberať také, ktoré pochádzajú z plemenného chovu, kde sa robí selekcia na varroa toleranciu. Chovať by sme mali včelstvá len v dobrej kondícii so silným čistiacim pudom. Využívame úle s odnímateľným dnom a vykonávame kontrolu celoročného spádu klieštika. Odstraňovanie trúdieho plodu po slnovrate a dodržiavanie hygienických zásad pri včelárení.

2. Diagnostika

Kontrola trúdieho plodu na prítomnosť klieštikov a diagnostika cez práškový cukor nám dá informáciu o počte klieštikov v úli. Na potrebu ošetrenia včiel nás upozorní prirodzený spád na jar nad 3 kusy, počas vrcholu sezóny 5 kusov a v jeseni 3 kusy za 24 hodín.

Tlmenie

Nikdy nedokážeme úplne odstrániť všetky klieštiky z ošetrovaných rodín. Vieme však periodicky znižovať jeho počet na hranicu, ktorá neohrozí zdravie včiel. Na ošetrovanie včelstiev musíme využiť len schválené veterinárne liečivá.

Veterinárne liečivá pre včely schvaľuje Ústav štátnej kontroly veterinárnych biopreparátov a liečiv Nitra. O aktuálne dostupných liečivách je najlepšie sa informovať priamo na stránke Ústavu na karte Zoznam veterinárnych liekov a prípravkov pre včely. Druhou možnosťou je stránka Štátnej veterinárnej a potravinovej správy a karta Chov včiel.

Na rok 2025 platí nasledovné:

Zoznam liečiv, ktoré nie sú viazané na predpis. Prevzaté zo stránky ŠVPS.
© Marek Ratvaj
Zoznam liečiv, ktoré sú viazané na predpis. Prevzaté zo stránky ŠVPS.
© Marek Ratvaj

Okrem liečiv na terapiu klieštikovosti sú na Slovensku registrované veterinárne prípravky pre včely, ktoré nie sú liečivá a nie sú viazané na predpis. Obsahujú látky prírodného pôvodu ako sú vitamíny, esenciálne oleje, či probiotické baktérie a pomáhajú v prevencii ochorení včiel stimulovaním imunitného systému. Podľa ŠVPS sú to nasledovné:

© Marek Ratvaj

Na záver netreba zabudnúť, že okrem dodržania návodu na oštetrenie včelstiev a tiež správneho času a rozsahu ošetrenia, má každý chovateľ podľa § 10 nariadenia vlády č. 320/2003 Z.z. o monitorovaní určitých látok a ich reziduí v živých zvieratách a v produktoch živočíšneho pôvodu povinnosť viesť záznamy v knihe veterinárnych úkonov.

Viac o schválených prípravkoch, spôsobe ich použitia a odporúčanom harmonograme nasadenia jednotlivých liečiv sa dočítate aj v knihe Metodika na celoročné ošetrovanie včelstiev proti klieštikovitosti, ktorej autormi sú docent Toporčák a inžinier Fiľo a ktorú vydala Stredná odborná škola Pod Bánošom.

© Marek Ratvaj
© Marek Ratvaj
© Marek Ratvaj

Používajte len veterinárne lieky a prípravky registrované ÚŠKVBL pre Slovensko, vyhnite sa nákupu a používaniu prípravkov zo zahraničia, ktoré nie sú registrované na Slovensku.

Does the description correspond to the practice applied in your country?
11
0