Zapisivanje karakteristika pčelinje matice

Matica je ključni član pčelinje zajednice o kojoj ovisi zdravlje, jačina i proizvodnost zajednice. Zapisivanje osobitosti matica je praksa koja omogućuje uzgajivaču da prati provjerene uzgojne karakteristike tijekom različitih godišnjih doba i između pojedinih generacija. Zapisi omogućavaju da se prisjetite tijeka uzgoja i predvidite što će vam biti potrebno za naredne preglede ili interpretaciju ponašajnih obrazaca matice tijekom aktivne sezone ili tijekom dužih razdoblja.
Zapisivanje rezultata prilikom provođenja performans testa (testiranja zajednica)pomaže pri odabiru matica za daljnji uzgoj ili uzimanje povoljnog genetskog materijala za kontrolirani uzgoj novih matica.
Pri tome, matica se morfološki opisuje, pčelinju se zajednicu vizualno pregledava na izgled pčelinjeg legla, izgled i ponašanje odraslih pčela, a pojačana pažnja se stavlja na proizvodnost meda, agresivnost, mirnoću pčela na saću, rojivost i otpornost na bolesti.
Zapisi o matici:
– identifikacija matice označavanjem (boja, broj, čip)
. podrijetlo matice (primjerice – oznaka uzgojne linije)
– dob matice
– način uzgoja (kontrolirani uzgoj od ličinke, iz prirodnog matičnjaka, tijekom razrojavanja,…)
– uspješnost uzgoja (uspješnost parenja s trutovima, intenzitet i pravilnost polaganja jaja)





Uzgojni programi registriranih uzgajivača pčelinjih matica predviđaju podvrgavanje matica testovima uzgojne vrijednosti koju u Republici Hrvatskoj koordinira Udruga uzgajivača selekcioniranih matica pčela.
Kod prodaje selekcioniranih matica uzgajivač izdaje „markicu“ koja sadrži identifikacijski broj matice, te uzgojnu kartu na kojoj se nalaze podaci o uzgajivaču i odlike matica u performans testu. Registrirani uzgajivači sve prodane matice upisuju u Uzgojnu knjigu gdje se nalaze podaci o maticama, o uzgajivaču i o kupcu matica.





