Ocena stopnia porażenia rodzin pszczelich przez pasożyta Varroa w sezonie pszczelarskim

Exchange
poland
0
0
Ocena stopnia porażenia rodzin pszczelich przez pasożyta Varroa w sezonie pszczelarskim
Item
Apiary, Colony
EU climatic area
Temperate
Colony status
Always applicable
Production line
All
Services
Not applicable
Evaluation
19 Detail

Monitoring stopnia porażenia rodzin pszczelich przez pasożyta Varroa destructor najlepiej wykonywać we wszystkich rodzinach w pasiece, gdyż mimo, że staramy się utrzymywać je w podobnej sile, to bardzo często stopień nasilenia inwazji może się różnic między rodzinami nawet w tej samej pasiece. Poza tym, liczba roztoczy, która będzie tolerowana w jednej rodzinie, w innej może być śmiertelna ponieważ różna jest tolerancja pszczół na obecność pasożyta.

Badanie osypu zimowego pszczół – dostarcza informacji na temat liczby roztoczy w rodzinie, obecności innych chorób i przebiegu zimowania, ale interpretacja wyniku musi być oparta o obserwowane objawy kliniczne i powiązana oraz z metodą i terminem leczenia . Termin wykonania – wiosna (od połowy lutego do maja). Samice roztoczy są widoczne gołym okiem i mogą leżeć luzem wśród martwych owadów. Na podstawie liczby samic określamy stopień porażenia rodziny: < 10 samic – niskie; 10-50 samic – średnie; >50 samic – wysokie lub być wpięte między płytki pancerza po brzusznej stronie odwłoka pszczół. Duża liczba pszczół w osypie z wpiętymi między płytki pancerza chitynowego pasożytami świadczy o obecności dużej liczby żywych pasożytów na pszczołach w przezimowanej rodzinie.

Badanie dobowej, naturalnej śmiertelności – w czasie kwitnienia wierzby Iwa oraz  w ciągu ostatnich 2 -3 tygodni lipca. Należy się zaopatrzyć w: lepką ale nie ociekającą wkładkę dennicową (papier samoprzylepny lub arkusz papieru/folii posmarowany olejem spożywczym lub parafiną, siatkę którą położymy na wkładkę, aby pszczoły nie wynosiły osypujących się pasożytów. Można również wykorzystać osiatkowane  dennice higieniczne. Wkładkę i siatkę na trzy tygodnie i jeden raz w tygodniu liczymy samice pasożyta. Parametr ten informuje również pszczelarza o tym że należy jak najszybciej rozpocząć zwalczanie pasożyta. Poniżej przykładowa kalkulacja:

1-szy tydzień = 8 pasożytów

2-gi tydzień = 3  pasożytów

3-ci tydzień = 11  pasożytów

Łącznie 22 pasożytów/21 dni(3 tyg) = 1,05 pasożyta/dzień

Interpretacja wyników:

Miesiąc           Badanie osypu dobowego roztoczy – leczenie wspomagające         Badanie czerwiu trutowego (% porażenia) leczenie wspomagające

Styczeń           –          

Luty    2-7      

Marzec            2-9      

Kwiecień        1-8       2-4

Maj      1-7       2-4

Czerwiec         1-7       3-7

Lipiec  1-8       3-7

Sierpień           3-8       5-10

Wrzesień         5-8      

Październik     7-8      

Listopad         –          

Grudzień          –    

Badanie porażenia prób pszczół pszczelarskiego (kwiecień – sierpień): (1) Flotacja – do plastykowych pojemniczków należy pobierać około 50 g pszczół (lub woreczków – około 500 pszczół) które trzeba bezboleśnie uśmiercić bądź chloroformem bądź poprzez zamrożenie ich w zamrażarce. Po zważeniu pszczół wsypujemy je do pojemników z wodą i detergentem i wytrząsamy. Następnie pszczoły wraz z płynem należy wylać na podwójne sita do cedzenia miodu, przemywać strumieniem wody tak aby na górnym sicie zostały pszczoły a na dolnym (o mniejszych oczkach) samice pasożyta. Na podstawie oceny stopnia porażenia 10 g pszczół (dzieląc liczbę pasożytów na wagę pszczół i mnożąc przez 10) szacujemy procentowe porażenie rodzin pszczelich przez roztocza, co pomagało pszczelarzom w podjęciu decyzji o stosowaniu środków warroabójczych. Metoda ta jednak była związana z zabijaniem pszczół co przy kilkukrotnych pomiarach może zmniejszyć liczbę pszczół w rodzinie. (2) Sugar roll test – (kwiecień- sierpień) – strząsnąć około 50 g pszczół z zewnętrznej ramki na arkusz papieru lub folii i przesypać je do pojemnika, po czym przesypać je o słoika z osiatkowana zakrętką i z 5-cioma łyżkami cukru pudru i kilka razy wstrząsnąć. Po kilku minutach słoik z osiatkowaną zakrętką odwrócić i potrząsać około 1 minuty tak aby cukier i pasożyty przez siatkę wysypały się na sitko. Pszczoły oprószone cukrem pudrem należy wysypać z powrotem do rodziny a cukier z roztoczami przesiać przez drobne sito i policzyć samice. (3) Varroa EasyCheck (Veto-Pharma) – to komercyjne urządzenie do przeprowadzania odmiany testu z alkoholem, ale możemy użyć zimowego płynu do spryskiwaczy samochodowych zawierającego roztwór alkoholu. Do urządzenia wlewamy płyn tak aby zakrył dno pojemnika z otworami, następnie pobieramy około 50 g pszczół. Zakręcamy pokrywkę i krótko wytrząsamy. Następnie ponownie odkręcamy pokrywę , dolewamy płynu do wysokości zaznaczonej na pojemniku i szczelnie zakręcamy. Następnie potrząsamy delikatnie urządzeniem tak aby nie spienić płynu (około 60s). Kolejnym etapem jest usunięcie wewnętrzny pojemnik z pszczołami i liczenie samic pasożyta w przeźroczystym pojemniku. Przykładowa kalkulacja porażenia przy w/w metodach: Do obliczania poziomu porażenia jako liczbę roztoczy w 10 g pszczół- około 100 pszczół (lub wyrażona jako% porażenia) za pomocą wzoru: (łączna liczba pasożytów x 10) = liczba pasożytów na 10 g pszczół    Masa netto pszczół (g)

Interpretacja wyników:

TERMIN MONITORINGU  Zabiegi biotechniczne i preparaty wspomagające    Intensywne leczenie

Kwiecień, maj, czerwiec        < 2-4%            >4%

Czerwiec, lipiec          < 3-7%            >7%

Sierpień           < 5-10%          >10%

Badanie porażenia prób czerwiu

– Odsklepianie czerwiu trutowego/pszczelego – Polega na odsklepieniu przynajmniej 100 komórek z czerwiem i liczeniu liczby samic obecnych na larwach wyprostowanych lub poczwarkach. Jeżeli odsklepiliśmy np. 300 komórek i znaleźliśmy 9 roztoczy to procent porażenia jest równy: 9 x 100/300 = 3%

– Metoda prysznicowa – odsklepiamy cały plaster  z czerwiem (trutowym i pszczelim), następnie wypłukujemy zawartość komórek za pomocą silnego strumienia wody z prysznica na dwa sita – górne  o średnicy oczek 3mm i dolne o średnicy oczek 1mm. Następnie liczymy odsklepione komórki, znalezione na sicie roztocza i określamy procent porażenia. Przykładowa kalkulacja: odsklepionych komórek – 600, wypłukanych roztoczy – 6 – 6 x 100/600 = 1% (patrz tabela wyżej).

      

Rate this practice!
0
0

Leave a Comment

Leave a Question

Leave a Tip