Vizuálna kontrola plodových plástov počas prehliadky včelstiev

Exchange
slovakia
3
0
Vizuálna kontrola plodových plástov počas prehliadky včelstiev


Pri každej návšteve včelstva by sme mali vykonať zbežnú vizuálnu prehliadku na včasné odhalenie problémov.

Vizuálna kontrola plodových plástov počas prehliadky včelstiev – po uvoľnení rámika s plodovým plástom musíte držať rámik pred sebou. Ak je to možné, umiestnite sa tak, aby slnko alebo najviac svetla bolo za Vami a svietilo do buniek plástu. Všímame si aj dospelé včely na pláste, ich pohyb, morfologické deformity, klieštika Varroa a podobne.

Kontrola rámikov s plodovým plástom a čo si všímame:

– Zdravé larvy: larvy by mali byť perleťovo biele. Sivé, žlté, hnedé alebo čierne larvy sú choré, podchladené alebo poranené.

– Vajíčka na dne buniek: nedávno nakladené vajíčka sú na dne buniek a v jednej bunke sa nachádza len jedno vajíčko. Dva alebo viac vajíčok v bunke je problém včelstva.

– Viečka buniek zdravého plodu: tie sú vypuklé (konvexné) a celistvé. Viečka buniek nezdravého plodu sú prevažne preliačené (konkávne) a perforované s malými otvormi.

Plocha plodu na pláste:

– Plodná kráľovná kladie vajíčka jednu za druhou s veľmi malým počtom vynechaných buniek. Vzor by mal byť kompaktný a v polkruhu, ktorý sa zvyčajne vyskytuje nad v spodnej polovici rámika.

© Peter Kozmus

– Zásoby medu a peľu: Med by sa mal vyskytovať plodu. Adekvátne množstvo zásob medu sa líši podľa veľkosti včelstva. Peľ sa zase skladuje v bunkách priliehajúcich k medu. Po kontrole rámika je treba vložiť na to miesto z ktorej sa rámik odstránil. vonkajší rámik.

Does the description correspond to the practice applied in your country?
3
0