Vyberte si najlepšie včelstvá pre produkciu lariev

Exchange
slovakia
10
0
Vyberte si najlepšie včelstvá pre produkciu lariev


Ak chceme dosahovať vysokú produkciu a tiež mať zdravé včelstvá, je dôležité selektovať včely s vhodným genetickým základom.

Môžeme si priamo zaobstarať matky zo šľachtiteľských chovov, ktoré majú známe vlastnosti a rodokmeň. Na druhej strane, ak máme včely, ktoré majú správny genetický základ, môžeme využiť aj ich vlastnú schopnosť vychovať si matku. Samozrejme, táto metóda nie je tak spoľahlivá ako kúpa dospelej matky, no v prípade vysokého počtu úľov, kde chceme matku vymeniť – čo by sme mali robiť každé dva roky – je táto metóda ekonomicky výhodnejšia.

© Peter Kozmus

Doolittle metóda

Matku si v klietke izolujeme nad novým plástom, čím ju donútime naklásť vajíčka na tejto ploche. Po 4 dňoch selektujeme mladé jednodňové larvy v bunkách, ktoré následne prenesieme do umelých buniek v špeciálne upravených rámikoch. Tieto rámiky vložíme do osireného včelstva a včely si vychovajú z lariev nové matky.

Hopkinsova metóda

Ľahšia metóda, pri ktorej nepotrebujete špeciálne náčinie. Na začiatku necháme kvalitnú matku naklásť vajíčka do plástu. Po 4 dňoch vyberieme tento plást a pomocou nástrojov zničíme niekoľko buniek tak, aby nám ostalo asi 20 buniek s vajíčkami, ktoré budú prestavané na matečníky. Tento plást položíme ležato na vrch plodových rámikov osirelého včelstva a následne by malo dôjsť k vytvoreniu matečníkov, ktoré po uzavretí vyrežeme a môžeme ich distribuovať do úľov, v ktorých chceme vymeniť matku.

Netreba zabúdať ani na to, že vychovanie lariev samotných nám nestačí na rozvoj kolónií. Potrebujeme tiež dostatok trúdov, ktoré sa budú páriť s mladými matkami. Na to aby prebehlo úspešné párenie treba vhodné počasie a preto by sme aj liahnutie matiek mali takto plánovať.

Does the description correspond to the practice applied in your country?
10
0