Odstránenie plodu

Best practice
slovakia
10
0
Odstránenie plodu


Jednoduchým nástrojom boja proti klieštikovosti môže byť aj odstraňovanie trúdieho plodu.

stavebné rámiky

Klieštik Varroa destructor preferuje trúdí plod pred robotníčím, pravdepodobne kvôli jeho dlhšiemu vývojovému štádiu, ktoré trvá o tri dni viac ako vývojové štádium robotníc. Ďalším dôvodom môže byť aj to, že mladušky navštevujú a kŕmia oveľa častejšie trúdie larvy ako robotníčie.


Táto skutočnosť nám poslúži pri tlmení klieštika V. destructor vo včelstve hneď z jari a počas leta — zásah je prakticky možné vykonať kedykoľvek, keď je vo včelstve trúdí plod, osobitne však v období od apríla do júna.

Autor: @ Blanca Montoro
© Blanca Montoro
Autor: @IVANA TLAK GAJGER
© Marek Ratvaj
Autor: @ IVANA TLAK GAJGER
© IVANA TLAK GAJGER
Autor: @IVANA TLAK GAJGER
© Dagmar Mudroňová

Postup:

– Po vložení stavebného rámiku treba nechať včely vystavať celý voskový plást od začiatku, aby matka kládla iba toľko vajíčok, koľko je nových buniek. Toto obmedzenie v kladení je veľmi dôležité pre zachytávanie čo najväčšieho počtu roztočov v priebehu dlhšieho časového obdobia.
– Rámik sa musí odstrániť po 24 dňoch, inak budeme rozmnožovať klieštiky.
– Ak približne raz mesačne (v apríli, máji a júni) odstránime trúdí plod na vysokom rámiku, dokážeme udržať populáciu roztočov pod hranicou poškodenia včelstva.

Pravidelné odstránenie trúdieho plodu raz za 24 dní môže znížiť počet roztočov v úli o 20 % – 25 %.

Redukciou trúdov vo včelstve prichádzame o značnú časť aj zdravých a vitálnych trúdov, potenciálne schopných oplodniť mladé matky.

Does the description correspond to the practice applied in your country?
10
0