Použitie kyseliny mravčej

Exchange
slovakia
0
0
Použitie kyseliny mravčej
Item
Colony
EU climatic area
Temperate
Colony status
Stable colony
Production line
All
Services
Not applicable
Evaluation
12 Detail

Kyselina mravčia je biologicky neškodné prírodné liečivo na terapiu infestáciou klieštikom.

formic acid on evaporation strip

Charakteristika

Kyselina mravčia je prírodná látka, ktorá nezanecháva rezíduá a patrí medzi biologicky neškodné liečivá. Využíva sa hlavne na liečbu včelstiev proti parazitovi V. destructor, ale má aj účinok na mikroorganizmy, ako je nozematóza včiel alebo zvápenatenie včelieho plodu.

Použitie

Najčastejšie sa používa vo forme odparnej dosky s kyselinou mravčou a je určená na letné liečenie včelstiev. Vloženie aplikátora s kyselinou mravčou do úľa je odporúčané v podvečer alebo ráno – všeobecne vo chvíli, keď teploty nepresahujú 20 °C. Nepoužíva sa pokiaľ denná maximálna teplota presahujú 25 °C. Jej nevýhoda pri použití odparných dosiek je  v nerovnomernej rýchlosti odparovania kyseliny mravčej.

Vo forme odparnej dosky sa používa Formidol, kde na jedno včelstvo sa používa 1 odparná doska (40 ml 85 % kyseliny mravčej). Odparná doska sa umiestňuje večer na horné rámiky, medzi nadstavkami alebo v podmete. Pri použití v podmete by podmet mal byť nízky a nie zasieťovaný. Dávkuje sa podľa sily včelstva, typu úľa a vonkajšej teploty postupným odkrývaním regulačného obalu. Vonkajšia teplota by nemala byť vyššia ako 25 °C a nemalo by počas troch dní pršať. V prípade nutnosti je možné ošetrenie po 1-2 týždňoch opakovať.

Overdosing will cause increased bees' excitement, bees hatching on the leaflet and its surroundings, and even the death of the bees and the brood. The most sensitive are young bees just after hatching, pupae just before hatching and drones.

Rate this practice!
0
0

Leave a Comment

Leave a Question

Leave a Tip