Neprikrmujte včely potravou z uhynutých včelstiev pokiaľ nie je dokázaná neprítomnosť patogénov

Exchange
slovakia
Neprikrmujte včely potravou z uhynutých včelstiev pokiaľ nie je dokázaná neprítomnosť patogénov


Po úhyne včelstva stojí včelár pred otázkou, ako naložiť s materiálom alebo zásobami po uhynutom včelstve. Ako najjednoduchšia možnosť sa núka opätovné osadenie úľa a presun zásob do iných včelstiev.

Pokiaľ dôjde k úhynu včelstiev, môže za tým byť niekoľko dôvodov. Samozrejme zväčša sa nedá určiť jedna jediná príčina, ale ide spolupôsobenie viacerých negatívnych faktorov.

Ak včelstvo uhynulo na Mor včelieho plodu alebo Hnilobu včelieho plodu, musí byť podľa zákona všetko zariadenie v ktorom boli včely umiestnené spálené a to sa týka aj zásob. Med z plástov po včelách s týmto ochorením je vhodný len na ľudskú spotrebu, nikdy ho nesmieme skrmovať zdravým včelám, nakoľko by sme mohli preniesť choroboplodné zárodky. Riziko kontaminácie predstavuje aj vosk z medzistienok.

Ak využívame na zakrmovanie medovocukrové cesto pripravené z medu neznámych včelstiev, taktiež sa vystavujeme riziku infekcie. Je preto lepšie siahnuť po overených a bezpečných krmivách. Viac o vhodných krmivách sa dočítate na odkaze O využívaní známych druhov krmív.

Pri úhynoch včelstiev, ktoré sú spôsobené inými vplyvmi, si tiež musíme overiť nezávadnosť zásob pred ich presunom do iného včelstva, keďže aj vírusové ochorenia, ktoré sa nie vždy prejavia viditeľnými príznakmi sa môžu prenášať zásobami. V takom prípade však nezávadnosť dokáže potvrdiť až laboratórna analýza, ktorá je nerentabilná.

Zdroje:

Yañez, O., Piot, N., Dalmon, A., De Miranda, J. R., Chantawannakul, P., Panziera, D., Amiri, E., Smagghe, G., Schroeder, D., & Chejanovsky, N. (2020). Bee Viruses: Routes of Infection in Hymenoptera. Frontiers in Microbiology, 11, 537174. https://doi.org/10.3389/fmicb.2020.00943

Does the description correspond to the practice applied in your country?
12
0